LM-ledere drøftede omsorg for hele menigheden

Foto: LR
Drøftelserne viste, at der er begrænset praktisk erfaring med at udføre menighedstugt, så det bliver til omsorg for hele menigheden (Foto: Ivan Bach Jakobsen)

Forholdet mellem frihed og tro, og omsorg for både den enkelte kristne og for menighederne fyldte i Lærerådets drøftelser. De fandt sted i LM's nye multihus i Odense.

19/03/2026 / Ivan Bach Jakobsen ibj@dlm.dk

Lørdag den 14. marts var Luthersk Missions Læreråd samlet til det årlige møde i Odense. 

Lærerådet består af afdelingsformændene fra organisationens syv afdelinger samt repræsentanter fra Landsstyrelsen, LMBU og nogle ansatte medarbejdere. 

Rådets opgave er at fastlægge den åndelige linje for Luthersk Mission og sikre, at denne forankres i baglandet.

Menighedstugt som omsorg

Et af dagens centrale emner var menighedstugt.

Frimenighedspræst Reider Puggaard Poulsen og familiekonsulent Kristian Andersen indledte drøftelsen med hvert sit oplæg, som nuancerede forståelsen af, hvordan menighedstugt kan praktiseres.

Efter oplæggene fulgte en åben samtale, hvor der var bred enighed om den teoretiske forståelse af menighedstugt. 

Samtidig blev det tydeligt, at der er begrænset praktisk erfaring med at udføre det, så det bliver til omsorg for hele menigheden. 

Rådsmedlemmerne understregede derfor, at arbejdet kræver stor menneskelig indsigt og omsorg.

Kristian Andersen pegede i sit oplæg på en udfordring: at vi ofte danner os holdninger, før vi møder det enkelte menneske. Han opfordrede til større villighed til at gå ind i svære samtaler og bruge tid på den relationelle del af menighedsomsorgen.

Bønnens betydning i mission

Et andet tema på Lærerådsmødet var bønnens rolle i missionsarbejdet. 

Generalsekretær Søren Skovgaard Sørensen delte erfaringer fra en nylig rejse til Indien, hvor han oplevede styrken i at bede sammen med kristne, som ikke har den samme frihed som i Danmark.

Hans beretning satte fokus på, hvad frihed og forfølgelse betyder for troen. 

På den baggrund rejste han spørgsmålet, om Luthersk Mission i Danmark kan være præget af en form for åndelig dovenskab.
 

Tilføj kommentar
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.